STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI EDUKACJI POWIATU OSTROWSKIEGO

Szukaj

Idź do treści

Wydarzenia

Aktualności

20-12-2011r.

Wolontariusz - przyjaciel i przewodnik dzieci chorych, w trudnej sytuacji życiowej. Dołącz do nas - oni Cie potrzebują

Nawet jeśli chodzi tylko o drobiazg, zrób coś dla tych, którzy potrzebują pomocy; coś, za co nie otrzymasz zapłaty poza samym przywilejem dokonania tego.
Albert Schweitzer

Od listopada 2011 roku z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju edukacji Powiatu Ostrowskiego rozpoczął działalność wolontariat młodzieżowy na Oddziale Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ostrowie Wielkopolskim.Możliwości współpracy z wolontariuszami w realizacji zadań opiekuńczo - wychowawczych, profilaktycznych i promocji zdrowia reguluje Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) reguluje warunki wykonywania świadczeń przez wolontariuszy oraz precyzuje ich zadania z zakresu sfery zadań publicznych, m.in. kieruje wolontariuszy do zadań z zakresu ochrony i promocji zdrowia, pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej. Ustawa definiuje "wolontariusza" - jako osobę, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie. Tym samym umożliwia wdrażanie programów pracy z wolontariuszami.
Z ramienia naszego stowarzyszenia organizacji wolontariatu podjęła się p. Bogumiła Kaczmarek. Poszukując wśród młodzieży chętnych do pracy z dziećmi staraliśmy się lansować hasło: ,,Wolontariusz - przyjaciel i przewodnik dzieci chorych, w trudnej sytuacji życiowej. Dołącz do nas - oni Cie potrzebują"
Z początkiem listopada 2011 roku pierwsza grupa ok. 10 osobowa przeszła wstępne szkolenie z zakresu wolontariatu, każdy z nich zapoznał się z podstawowym ,,ABC wolontariusza".
W trakcie szkolenia dowiedzieli się ,że głównym ich zadaniem będzie pomaganie dzieciom, w tym dzieciom niepełnosprawnym. Zapoznali się również z Kodeksem etycznym Wolontariusza Młodzieżowego.
Kolejnym krokiem było uzgodnienie zasad działalności wolontariatu z personelem medycznym i ordynatorem oddziału oraz Dyrekcją Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim, który realizuje na oddziale zajęcia dydaktyczne i poprzez swojego pedagoga ,będzie sprawował nadzór nad pracą wolontariuszy. Po pierwszych spotkaniach okazało się, że pomysł z wolontariatem to strzał w dziesiątkę, młodzież pracuje w zespołach 3-5 osobowych, dwa - trzy razy w tygodniu. Ich praca polega na zabawie z pensjonariuszami, wypełnianiu im czasu wolnego. Młodzież organizuje im różnego rodzaju zajęcia - teatralne, muzyczne, plastyczne, manualne, gry świetlicowe itp. Bardzo często pomagają dzieciom w wieku szkolnym w lekcjach z różnych przedmiotów. Teraz w okresie Bożonarodzeniowym przygotowują dla nich mini koncert kolęd i pastorałek. Już dziś można stwierdzić ,że wolontariusze stali się cząstką szpitalnego życia pensjonariuszy, których ciepłym uśmiechem wita nie tylko personel medyczny, ale za którym tęsknią pacjenci.
Organizatorom wolontariatu radość sprawia także fakt, że zgłaszają się kolejni chętni do pracy na rzecz chorych dzieci, co w przyszłości zaowocuje zapewne nowymi pomysłami pracy wolontariatu młodzieżowego.

10-11-2011r.

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI DLA ZWIERZĄT

W okresie od października do grudnia br. nasze Stowarzyszenie organizowało zbiórkę żywności dla zwierząt – pensjonariuszy schroniska znajdującego się w Niedźwiedziu.
Obecnie w schronisku funkcjonującym pod nazwą "AZYL-ZOO" przebywa kilkadziesiąt porzuconych lub przywiezionych przez straż miejską, psów i kotów.
Koordynacją zbiórki oraz przekazaniem żywności zajmował się kol. Marcin Nowicki.
Dzięki ofiarności wielu pracowników naszej szkoły oraz ich rodzin, a także bezinteresownej pomocy ze strony wielu uczniów udało się zebrać:

Kasza - 31 opakowań
Płatki kukurydziane - 3 opakowania
Herbatniki - 1 opakowanie
Ryż biały - 1 opakowanie
Płatki Owsiane - 1 opakowanie
Musli - 3 opakowania
Makaron - 6 opakowań
Karma dla psów - 6 opakowań
Karma dla kotów - 2 opakowania

Wartość zebranych towarów komisja w składzie:
Lidia Jakubiak, Tomasz Guliński i Marcin Nowicki oszacowała na na ponad 220 zł.

28-10-2011

Zbiórka warzyw i zabawek dla Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie

Kolejną akcją charytatywną STOWARZYSZENIA NA RZECZ PROMOCJI I ROZWOJU EDUKACJI POWIATU OSTROWSKIEGO była pomoc potrzebującym młodym mamom i ich dzieciom z Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie, którymi opiekują się Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Do tego domu przyjeżdżają matki albo dziewczyny, które już niedługo będą matkami, posiadające problemy rodzinne uniemożliwiające im urodzenie i wychowanie dziecka. Są to przede wszystkim matki samotne. Siostry pomagają im na nowo wejść w życie, pokazują pozytywne wartości i razem z nimi uczą się dobrze wybierać. Przy tym domu znajduje się również świetlica do której w ciągu roku przychodzą dzieci, które mają problemy z nauką i pochodzą z trudnych środowisk wychowawczych. Podczas wakacji siostry prowadzą dla tych dzieci półkolonie. Historie tych dorastających dziewczyn bardzo nas wzruszyły i dotknęły, dlatego chcieliśmy w sposób czynny pomóc im poprzez zbiórkę potrzebnych artykułów. Udało nam się zebrać warzywa oraz zabawki, które przekazaliśmy na ręce siostry Rafaeli, która jest siostrą przełożoną domu. Produkty w imieniu Stowarzyszenia przekazali:Lidia Jakubiak - Sekretarz Stowarzyszenia, Bogusław Lipiński - członek Stowarzyszenia oraz prezes Tomasz Guliński w dniu 28.10.2011r.


09-09-2011

Przekazanie ufundowanej przez Stowarzyszenie zamiatarki KARCHER

Przekazanie na ręce Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach p. Dariusza Kaczmarka ufundowanej przez nasze Stowarzyszenie Zamiatarki KARCHER o wartości 2640zł brutto dla potrzeb nowego kompleksu sportowego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach.

11-04-2011

Zbiórka żywności

Z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne nasze stowarzyszenie przeprowadziło Zbiórkę żywności dla potrzebujących rodzin wielodzietnych, będących w trudnej sytuacji finansowej.

Liczba zebranej żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby pozwoliło na obdarowanie w okresie przedświątecznym 13 rodzin z terenu powiatu ostrowskiego i ostrzeszowskiego paczkami o łącznej wartości ok. 2500 zł. Zebrano łącznie ok. 160 kg żywności. Dary pochodziły od anonimowych darczyńców, członków stowarzyszenia oraz od dwóch firm, które odpowiedziały na nasz apel :Gminnej Spółdzielni w Przygodzicach oraz Raszkowskiego Młyna Sc. T.J Otwiaska.

Inspiracją do akcji, była świadomość ,jak wielu potrzebujących jest wokół nas Już dziś członkowie stowarzyszenia zapowiadają, że zbiórka będzie kontynuowana w okresie jesienno-zimowym przed świętami Bożego Narodzenia. Rozważamy, aby oprócz żywności zbierać również odzież zimową dla potrzebujących. Widząc jak wiele dobra można uczynić, ofiarując nawet pojedyncze produkty, dołożymy wszelkich starań, aby opieką objąć jak największą liczbę potrzebujących.

23-03-2011

I Bieg Patrolowy im. asp. Wojciecha Sobczaka

W dniu 22 marca 2011r. w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach odbył się I Bieg Patrolowy im. asp. Wojciecha Sobczaka, zmarłego tragicznie policjanta ostrowskiej jednostki Policji. Bieg objęli patronatem Starosta Powiatu Ostrowskiego oraz Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wlkp., a współorganizatorem biegu było STOWARZYSZENIE NA RZEZCZ PROMOCJI I ROZWOJU EDUKACJI POWIATU OSTROWSKIEGO.

W biegu uczestniczyło 7 drużyn złożonych z uczniów klas zarządzania kryzysowego i klas wojskowych przygodzickiego zespołu szkół. Zmaganiom towarzyszyli zaproszeni goście:
Starosta Powiatu Ostrowskiego - Paweł Rajski
Wójt Gminy Przygodzice - Krzysztof Rasiak
żona tragicznie zmarłego policjanta - Pani Donata Sobczak
płk Andrzej Krupiński - komendant WKU w Kaliszu
poseł na Sejm RP - Piotr Walkowski
zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. - komisarz Zbigniew Raczak

Trasa biegu liczyła ok. 12 kilometrów. Została ona wytyczona wokół stawu Trzcielin. Na trasie biegu rozmieszczono 5 punktów kontrolnych, w których uczniowie sprawdzali swą wiedzę i umiejętności praktyczne z przedmiotów objętych programem nauczania w liceum ogólnokształcącym (m.in. języka polskiego, języków obcych, matematyki, religii, historii) jak również z zakresu terenoznawstwa, strzelania, wiedzy o służbach mundurowych.
W biegu zwyciężyła drużyna dowodzona przez Marlenę Piekarską w składzie: Bartosz Szpakowski, Małgorzata Braun, Robert Zarzecki, Agnieszka Jakubczak.

Nagrodę - pamiątkową statuetkę, zwycięskiej drużynie wręczył Starosta Powiatu Ostrowskiego - Pan Paweł Rajski.
Zwycięscy uczniowie otrzymali również upominki ufundowane przez władze gminy Przygodzice oraz księgarnie językową "POLANGLO". Pozostałym uczestnikom wręczono okolicznościowe dyplomy.
Sprawny przebieg imprezy i wspaniałą zabawę zapewnili uczniom organizatorzy - Uczniowski Klub Sportowy "Sokół" oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Edukacji. Należy mieć nadzieję, że przygodzicki bieg wejdzie na stałe do kalendarza szkolnych imprez sportowych, odbywających się na terenie powiatu ostrowskiego.


O Nas | Targi Rolno - Ogrodnicze PRZYGODZICE | Aktualności | Galeria | Władze | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego